SON DAKİKA

Bilgininadresi

Yoğurt Kaç Derecede Mayalanır?

Bu biyografi 16 Nisan 2022 - 22:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Yoğurt Kaç Derecede Mayalanır?

Düzenli olarak ev yoğurdu tüketmek hem çocuklar hem yetişkinler için önemlidir. Ev yoğurdu bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak yağ yakımını hızlandırır. Bu yazıda yoğurt kaç derecede mayalanır, termometre ile yoğurt mayalama yapılırken nelere dikkat edilmelidir gibi sorulara yanıtı bulacaksınız.

Yoğurt Kaç Derecede Mayalanır?

Yoğurt Kaç Derecede Mayalanır?

Yoğurt Kaç Derecede Mayalanır?

Kaynama derecesi iyi ayarlanmış ve ideal koşullar altında yoğurt 4 ya da 5 saat içerisinde mayalanır. Daha uzun süreli mayalama yoğurtun ekşimesine veya sulanmasına neden olabilir. Bu nedenle sütün (serçe parmağı yakmayacak biçimde olması) 45 ya da 50 santigrat derecede olması yeterlidir. Fırın ve yoğurt mayalama makinesi ile de ideal sıcaklık ayarlanabilir. İdeal ısıya ve mayalama derecesine gelen yoğurt için 4 ya da 5 saat yeterli olacaktır.

Termometre ile Yoğurt Mayalama

Yoğurt mayalamak için sütün kaynatılması gerekir. Kaynayan süt kısık ateşte ara ara karıştırılmalıdır.  Sütümüzü bir taşım kaynattıktan sonra mayalanacak tencereye ya da cam kaba alınır. İdeal mayalama işlemi için sütün sıcaklığı iyi ayarlanmalıdır. Peki yoğurt kaç derecede mayalanır sorusunun yanıtı 45 veya 50 derece olacaktır. Sıcaklık ölçüsünün belirlenmesi için bir termometreden yardım alınabilir.

İlginizi Çekebilir>>> Tencerede Yoğurt Mayalama

Yoğurtun ideal mayalama derecesi 45 veya 50 derece belirlenir. İdeal sıcaklığı ulaşan yoğurdu sütü maya ile karıştırarak en az 6 saat dışarıda bekletiyoruz. 6 saattin sonunda buzdolabına kaldırılan yoğurt bir gün dinlendirilir.

Fırında Yoğurt Mayalama

Çiftlik sütü ya da açık olarak satılan sütü yoğurt mayalamak için kaynatılması gerekir. Kaynayan sütün altı kısılır ve ocaktan alınır. Tezgahın üzerinde soğumaya bırakılır. Peki yoğurt kaç derecede mayalanır sorusunun yanıtı 45 veya 50 derece olacaktır. Mayalama işlemi için kullanılacak 4 yemek kaşığı ev yoğurdunu ile birkaç kaşık sütü ılıtın. Ardından karışımı yavaş yavaş ve karıştırın.

İlginizi Çekebilir >>> Evde Yoğurt Yapımı

Ardından tencere hazırlamamış olduğunuz bu karışımı bir fırın kabına ya da ısıya dayanıklı kavanozlara aktarın. Fırını 50 derecede çalıştırarak 5 dakika kadar çalıştırın. Ardından fırını kapatın. Isınan fırına hazırladığınız mayalı sütün üzerine kapak koymadan ağzı açık bir şekilde yerleştirin. Fırının ağzını hiç açmadan 5 ya da 6 saat kadar mayalandırın. Mayalama işleminin ardından yoğurdu dikkatlice fırından çıkarın ve üzerini örterek buzdolabına kaldırın. Bu işleminin ardından sulanma ya da kesilme olmaması için tam bir gün buzdolabında bekletilmelidir.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA
izmir escort