Yanıklara Nasıl Müdahale Edilmeli?

Yanıklara Nasıl Müdahale Edilmeli?

Bilgi

Yanıklara Nasıl Müdahale Edilmeli? Yanık olan bir bölgeye nasıl bir müdahale edilmesi gerekmektedir. Yanıklar için alan belirleme ve Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır? Çok dikkatli bir tedavi gerektiren yanıklarda özenli olunması gereken noktalar bulunmaktadır.

Yanıklara Nasıl Müdahale Edilmeli?

Çeşitli sebeplerden dolayı deri yüzeyinde veya yapısında meydana gelen yanıklara müdahale etmek isteyenlerin dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu hususlar yanıklarda yapılacak olan tedavi olarak da ifade edilmektedir. Bir kişinin yanmaya maruz kalması ve vücudunda yanık oluştuğunu gördüğümüzde yapılacak olan tedavi yöntemlerinde ilk olarak yanmanın nasıl ve ne ile meydana geldiğini bilmek gerekir.

Özellikle müdahale sırasında yanmanın meydana geldiği alanın kontrol edilmesi sonucunda vücudun %10’dan fazla bir yanma görülür ise hastanın durumu son derece ciddi ve tıbbi müdahale gerektiğini bilmek gerekir. Bu tarz müdahale ve tedavilerde kesinlikle serum tedavisi kullanılması gerektiği için hemen en yakındaki sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

Vücut yapısında %10’dan daha küçük bir yanma meydana gelmiş ise bu sefer yanan bölgenin hassasiyetine göre tedavi uygulamak gerekir.

Özellikle solunum ve genital bölgelerin yanması sonucunda kişilerin yine hastanelere götürülerek tıbbi müdahale yapılması gerektiğini bizlere gösterir. Yanıklarda alanın hesaplanması sırasında yanığın derecesinin de hesaplanması gerekir.

Yanık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yanıklara Nasıl Müdahale Edilmeli?
Yanıklara Nasıl Müdahale Edilmeli?

Özellikle meydana gelen yanmaların 2. derece veya daha yüksek yanıklarda yine oksijenli ve serumlu tedavi için hastanelere başvurmak gerekir. Tüm yanıklarda yapılacak olan müdahalelerde ise ilk olarak yanan bölgenin soğutulması işlemi gelmektedir.

Özellikle serum veya su ile yanan bölgenin soğutulması ve ısısının düşürülmesi gerekir. Yanma sonucunda yanık olan bölgede yabancı maddeler veya yapışan cisimler varsa onların ortadan kaldırılması gerekir. Elektrik çarpması sonucunda meydana gelen yanmalarda özellikle geç müdahale edilmiş ve ortada ölü hücreler bulunuyor ise ilk olarak bunların uzaklaştırılarak tedavi edilmesi gelir.

Yanıklara Ne İyi Gelir?

Son olarak güneş çarpması veya farklı 1. Derece yanıklarda, yanık kremleri, güneş koruyucular ve jeller kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir