Tencerede Yoğurt Mayalama

Tencerede Yoğurt Mayalama

Nasıl Yapılır?

Her gün düzenli olarak ev yoğurdu tüketmek bağışıklık sisteminin güçlenmesini yardımcı olur. Ev yoğurdu yağ yakımını hızlandıran ve tatlı krizini önler. Bu yazıda vücut için birçok faydası olan tencerede yoğurt nasıl mayalanır sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.

Ev Usulü Yoğurt Mayalama

Ev usulü yoğurt mayalamak için öncelikle sütünüzü derin bir tencereye alın. Yavaşça ve ara ara karıştırarak sütünüzü kaynamaya bırakın. Kaynama başlayan sütün altını kısın. Ardından kısık ateşte kaynamaya devam eden sütün içerisine kepçe veya kaşık yardımıyla sütünüzü havalandırarak karıştırın.

Tencerede Yoğurt Mayalama ve Ev Usulü Yoğurt Mayalama
Tencerede Yoğurt Mayalama ve Ev Usulü Yoğurt Mayalama

Sütü ocaktan alın ve tezgahta ılımasını bekleyin. Serçe parmağınız ile sütün sıcaklığını kontrol edin. Sütün istenilen sıcaklığa ulaştığı anlamak için parmağınızı 8 saniye sütün içerisinde tutun. Maya için 3 veya 4 yemek kaşığı yoğurdun içerisine sütten birkaç kaşık dökerek mayanın ılıması sağlanır. Ardından hazırlanan maya sütün içerine dökülerek karıştırılır. Süt mayalanan tencerenin üzerine buharlaşıp sulanmaması için bir süzgeç kapatılmalıdır. Süzgecin üzerine de bir bez ya da sofra örtülür.

Hazırlanan yoğurt karışımı cam ya da çelik kaplara konulur ve üzerini 5 ya da 6 saat üzeri hiç açılmadan bekletin. Sonrasında buzdolabına kaldırın. Bir gün de yoğurtların ağzı açık biçimde dolapta bekletilir.

Çelik Tencerede Yoğurt Mayalamak Zararlı mı?

Tencerede kaynatılan süt istenirse çelik tencereye istenirse cam ya da toprak tencerelerde mayalanabilir. Yoğurt mayalarken akıllara gelen çelik tencerede yoğurt mayalamak zararlı mı sorusu gelmektir. Çelik tencerenin yoğurt mayalamak için herhangi bir zararı bulunmaktadır. Bu konuda aksini söyleyen bir araştırma yoktur.

Tencerede Yoğurt Mayalama Püf Noktası

  • Daha önce hazırladığınız ev yapımı yoğurttan 3 ya da 4 yemek kaşığı ayırarak bir sonraki mayalama kullanabilirsiniz.
  • Yoğurdu mayaladıktan 5 ya da 6 saat sonra buzdolabına kaldırılması yoğurdun dinlenmesi ve kıvama gelmesini sağlar.
  • Günlük ya da pastörize sütlerle yoğurt mayalamak yoğurtun sulu olmasına neden olur. Ancak  çiftlik sütünden yapılmış yoğurtlar katı ve uzun süre tazeliğini koruyacaktır.
  • Sütü olması gereken sıcaklıktan (serçe parmağınızı sütün içerisine koyarak 8 saniye tutulur ve sıcaklığa dayanabiliyorsanız süre tamamlanmıştır) daha ılıkken mayalarsanız yoğurt tutmaz.
  • Taş gibi ev yoğurdu yapmak için birkaç deneme yapmış olmak gerekir.  Ev yapımı yoğurt hazırlamak birkaç deneme gerektirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir