Şeflera Çiçeği Yapraktan Çoğaltma

Şeflera Çiçeği Yapraktan Çoğaltma

Nasıl Yapılır?

Araliaceae familyasına ait olana çiçeğin anayurda Avustralya’dır. Sarmaşıkgiller ailesinin bir üyesidir. Bilinen 50’ye yakın türü bulunur. Boyları 4 metreye kadar uzayabilir. Çalı formunda ve her mevsim yeşil kalan bir bitkidir. İç mekan ve dış mekan da yetiştirilmek için uygundur.

Şeflera Çiçeği Yapraktan Çoğaltma

Şeflera çiçeği, zengin karışımlı toprakta yetiştirilmedir. Yaz aylarında bol su verilmesi gereken bitkiye kış aylarında ise az su verilmelidir. Yarı gölge ve ılık ortamlarda daha verimli yetişmektedir.  Şubat ayı başında tohumları ekilebilir veya çelik alma yöntemiyle çoğaltılarak ekilebilir. Bu yazıda şeflera bitkisinin bakımı, şeflera bitkisinin çeltikten çoğaltılması, şeflera çiçeği yapraktan çoğaltma işlemi gibi konularda bilgi verilmiştir.

Şeflera Bitkisi Bakımı

Şeflera Çiçeği Yapraktan Çoğaltma
Şeflera Çiçeği Yapraktan Çoğaltma

Şeflera bitkisi, direk olarak gün ışığına maruz bırakılmamalıdır. Evlerde perde arkasında konumlandırılmalı ve doğada ise yarı gölge alanlara ekilmelidir. Aşırı soğuk ya da sıcak havadan hoşlanmayan bu bitkiyi direk olarak kalorifer, klima, soba gibi kaynaklara maruz bırakılmamalıdır. Eğer maruz kalırsa bitki yapraklarında sararma ve dökülme olabilir. Saksı seçiminde ise hava alan plastik saklılar tercih edilmelidir.

Şeflera Bitkisinin Çelikten Çoğaltılması

Şeflera çiçeği çoğaltılmadan önce zengin karışımlı bir toprak hazırlanmadır. Bitkiye yaz aylarında bol su verilmeli, kış aylarında ise az su verilmelidir. Yarı gölge ve ılık ortamda yetiştirilmelidir. Bahar aylarına yakın çelik alma yöntemiyle çoğaltılarak ekilebilir. Şeflera bitkisini çoğaltmak kolaydır. Gövdeden uzanan dal ya da gövdelerden bir tanesini ise keserek köklendirme yapabilirsiniz.

Şeflera çiçeği yapraktan çoğaltma

Bitkinin enfeksiyon kapmaması için kesme işlemi steril bir bıçak ya da düz uçlu bir kesici ile yapılmalıdır. Şeflera çiçeği yapraktan çoğaltma işlemi yapılırken kesilen yapmak ya da dalların suda bekletilmesi gerekir. Bu bekleme işlemi uzun sürebilir.

Çoğaltmak için kesilen şeflera çiçeğinin köklenen dalı yeni bir saksıya uygun toprak karışımı ile ekilir. Can suyu verilir. Şeflera bitkisinin bakımı iyi yapılmaz ise çoğaltılarak ekilen bitki yetişemez. Yeniden ekilen bitkiyi direkt olarak gün ışığına maruz bırakmamalı ve güneş ışınları evlerde perde arkasından bitkiye gelmelidir. Aşırı soğuk ya da sıcak havadan hoşlanmayan bu bitkiyi direk olarak kalorifer ve klima gibi araçlar ile direkt olarak temastan kaçınılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir