Psikolojimi Nasıl Düzeltebilirim?

Psikolojimi Nasıl Düzeltebilirim?

Nasıl Yapılır?

Psikolojimi Nasıl Düzeltebilirim? Günümüzde ruhsal sıkıntılar da tıpkı bedensel hastalıklar gibi yüksek önem arz ediyor. Bugün yaşam boyunca bir ruhsal hastalık ile karşı karşıya olma ihtimali yapılan çalışmalarda %30 olarak belirtilmektedir. Bu da şu anlama geliyor, günümüzde her dört kişiden biri, yaşamı boyunca bir ruhsal hastalık geçiriyor.

Psikolojimi Nasıl Düzeltebilirim?

Ruhsal bozukluklar bireyin biyopsikososyal yapısını bozarak kişinin yaşam kalitesini ciddi boyutlarda düşürmektedir. Bireyin işlevselliği azalırken gün içerisindeki performansı da bu sıkıntıların baş göstermesi ile düşüşe geçer. Bireyin ruh sağlığının bozulması ile işyerinde de konsantrasyon güçlükleri yaşanmaya başlanır. Dikkatini toparlayamadığı gibi, gittikçe bireyin tahammül gücü azalırken ve çevresi ile olan ilişkileri de bozulmaya başlar.

Ayrıca bu kişilerin uyku kalitesi de düşük olduğu için uykuya dalmada ve sabah uyanmada güçlük çekerler. Kişide gittikçe ortaya çıkan tükenmişlik belirtileri ile halsizlik, gün içinde yorgun hissetme, unutkanlık, enerji azlığı, hayattan eskisi gibi zevk alamama, değersizlik düşünceleri, kaygı ve endişe artışı gibi problemler baş gösterir.

Beden ve Ruh Sağlığı

Beden ve ruh sağlığının birbiri ile yakından ilişkili olması sebebiyle bedeniniz iyileşirse ruhunuz da iyileşir, ruhunuz iyileşirse de bedeniniz iyileşir. Biz fark etmesek de bedenimiz düşündüğümüz ve hissettiğimiz şeylere tepki verir. Ruhsal sıkıntılar yaşayan kişilerde de belli başlı bedensel belirtiler meydana gelir. Bu belirtilerden bazıları baş ağrıları, sindirim sistemi bozuklukları, cilt reaksiyonları, yaygın vücut ağrıları, cinsel fonksiyonlarda azalma, kalp çarpıntısı, nefes alma güçlükleridir. Bedenimizi ve ruhumuzu iyileştirmenin yollarından bazılarını sizin için derledik.

Yaşam Şekli

İlk olarak yaşam şeklinizi düzenlemeye özen gösterin. Düzenli yürüyüş, yüzme ya da diğer spor aktivitelerinde bulunmak vücutta rahatlama hormonlarının salgılanmasını sağladığı için önemlidir. Yine spor gibi haftanın bir günü bile keyif aldığınız bir hobiyle ilgilenmeniz sizi düşük ruh halinden çıkarmaya yardımcı olur. Günlük olarak 7-8 saat uyumaya dikkat edin. Vücudunuz yeterince dinlenirse ruhsal olarak da enerji dolu kalkarsınız. Yine aynı şekilde yediğimiz besinlerin de ruhumuzu etkilediği bilinen bir gerçek. Vücudumuza almış olduğumuz hafif besinler bizi daha enerjik ve kolay hareket edebilir hissettirirken, yağlı ve ağır yiyecekler ise hem beden sağlığını bozar hem de sindiriminin zor olmasından dolayı enerjimizi düşürür.

Sosyal Medya Kullanımı

Bir diğer husus da sosyal medya ve internet kullanımıdır. Sosyal medyada karşımıza çıkan negatif içerikleri hayatımızdan çıkarmamız da kendi gerçeklerimizi ortaya koymamız açısından önemlidir. Dinlediğimiz müzikler, okuduğumuz kitaplar ve izlediğimiz filmler başta olmak üzere günlük aktivitelerimizde yapacağımız küçük olumlu değişimler, bize bu yolda oldukça avantaj sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir