SON DAKİKA

Bilgininadresi

Neden Ameliyat Öncesi Bir Şey Yenmez?

Neden Ameliyat Öncesi Bir Şey Yenmez?
Bu haber 02 Temmuz 2022 - 12:04 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Neden Ameliyat Öncesi Bir Şey Yenmez? Ameliyat olmak önemli bir süreçtir. Bu süreçte kendini sürece en iyi şekilde hazırlamış olmak, yapılması gereken şeyleri bilmek ve bunlara uymak çok önemlidir. Nerede ne yapacağını bilmek sorunsuz ve daha hızlı iyileşmeyi gerçekleştirirken süreç hakkında bilgi sahibi olmak ameliyat öncesinde anksiyete oluşmasının da önüne geçer.

Ameliyattan Önce Neden Aç Olmak Gerekir?

Operasyon öncesi hastaya yapılmakta olan anestezi muayenesi ile birlikte hastaya yapması ve yapmaması gereken şeyler açıklanmaktadır. Ameliyat olacak kişinin genel sağlık durumu değerlendirildikten sonra anestezi muayenesi yapılır. Eğer ameliyata engel olabilecek riskli durum var ise bu muayene sayesinde tespit edilir ve operasyon öncesinde bu risk faktörleri düzeltilir. Ameliyattan önce yapılması gerekenlerin başında ameliyattan önce 8 saat öncesinden itibaren yemek yememek gelmektedir.

Ameliyat olacak hastaya anestezi verilmeden önce midesinin boş olduğundan emin olunmalıdır. Hastaya anestezi uygulandıktan sonra, dolu midede yer alan gıdalar ve asitli mide özsuları, yemek borusu yoluyla geri gelir, kusmalara neden olabilir ve nefes borusuna kaçarak hayati tehlikeye yol açabilir.

Ameliyattan en az 6-8 saat önce yemek yeme işlemi bitirilmiş, gıda alımı sonlanmış olmalıdır. Ameliyatın 2 saat öncesinde bir bardaktan az su, çay, ıhlamur gibi berrak sıvılar alınması mümkündür. Süt, gazlı içecekler, çorba gibi koyu sıvılardan uzak durulmalıdır. Devamlı kullanılmakta olan ilaçlar doktorun onayı ile ameliyatın bir saat öncesine kadar yarım bardak su ile alınabilir. Ayrıca bazı anneler az miktarda atıştırmanın çocuklarına bir zarar vermeyeceğini, bunun onları doyurmayacağını düşünüp doktorunun onayını almadan ameliyat öncesinde bebeklerini beslemesi veya emzirmesi oldukça sakıncalı bir durumdur.

Neden Ameliyat Öncesi Birşey Yenmez?

Midede bulunan gıdaların anestezi sırasında kusmaya neden olarak yemek borusuna gelip, hastanın nefes borusuna kaçması gibi hayati tehlikelere yol açmasından dolayı ameliyat öncesinde yemek yememelisiniz, sıvı da tüketmemelisiniz. Yetişkin hastalar için ameliyat öncesindeki gece 24:00 itibariyle katı gıda alınmaması tavsiye edilmektedir. Ameliyat eğer öğleden sonra yapılacak ise sabah 06:00 sularında 1 dilim ekmek ya da 4-5 bisküvi ile berrak sıvılar tüketilebilir. Ameliyata 2 saat kalana kadar berrak sıvılardan (su, şekerli su, çay, ıhlamur, berrak meyve suları) tüketilmesinde bir problem yoktur.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
izmir escort