SON DAKİKA

Bilgininadresi

Kistik Fibrozis

Bu biyografi 01 Eylül 2022 - 20:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.
Kistik Fibrozis

Kistik Fibrozis; Yazı dizimize çocukluk çağında karşılaşılan bir hastalıkla devam ediyoruz. Genetik olarak geçen, ter bezleri, bağırsak, pankreas ve akciğer gibi organlarımızı etkileyen, akciğerlerin temizlenmesi işlevini gören salgıların akışkanlığını azaltan hastalığa kistik fibrozis adı verilir. Dış salgı bezlerindeki akciğerlerin hijyenini sağlayan salgıların akışkan yapısı bozulur ve normal halinde katı olur.

Kistik Fibrozis Nasıl Anlaşılır?

Balgam çıkarılmasını da zorlaştıran bronşit, zatürree ve hırıltılı öksürük gibi sonuçlara neden olan kistik fibrozis, besinlerin sindiriminde problem yaratabildiği için dışkıda kötü koku ve görüntü oluşur. Bilindiği gibi pankreas besinlerin emilimini kolaylaştıran enzimler salgılar. Bu hastalığı taşıyan kişilerin bu salgıların salgılanmasında sıkıntı vardır. Bu yüzden çocuklarda erken kistik fibrosiz hastalığı erken teşhisi oldukça önemlidir.

Ter bezleri de problem yaşadığından özellikle çocuklarda terlerin tuz oranı diğerlerine nispetle daha fazladır. Organizmadaki su oranı azalamasın diye sıvı takviyesi yapılması elzemdir.

Kistik fibrozise, ebeveynlerin her ikisinde bulunan hastalığı taşıyan birer genin sağlan genler yerine çocuğa aktarılması neden olmaktadır. Sağlam genler aktarılsa herhangi bir problem oluşmaz. Zaten hastalık taşıyan genlerin aktarılmasında bile çocukta kistik fibrozisin görülme olasılığı ¼ tür. Bu hastalık kalıtsal geçişli olduğu için bulaşıcı değildir.

Anne karnında dahi bu durum alınan sıvılarla tespit edilebilmektedir. Böyle durumlarda doğum daha ilk aylarda sonlandırılabilir.

Kistik Fibrosiz Belirtileri

Kistik fibrozis yaşayan bir kişide sürekli sinüzit olabilir, oyun esnasında çabucak yorulma ve soluğun daralması yaşanabilir, bronşit ile zatürre daima olabilir, soluk alıp-vermede hırıltı duyulabilir, balgamın miktarı çok olur ve sıkça tekrarlayan uzun süreli öksürükler yaşanabilir. Solunum sisteminde görülen bu belirtilerin yanı sıra; yeni doğanlarda dışkı çıkaramama problemi yaşanır, yağlı, kötü kokan, sık olan çok dışkı, bağırsaklardaki genleşme ile oluşan karında ağrı, karında şişme ve gazların varlığı, iştaha rağmen kilo kaybı yaşanması, besinlerin kararınca emilememesi gibi sindirim sistemini ilgilendiren problemler de yaşanabilir.

Tedavisi bir ömür boyu sürmektedir.

Etiketler :
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA
izmir escort