SON DAKİKA

Bilgininadresi

Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir..?

Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir..?
Bu haber 24 Şubat 2023 - 0:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir..?

Gaz sıkışması ve karın şişliğine çözüm önerisi geldi! Rahat soluk almanın yolları açıklandı
Gaz sıkışması ve karın şişliği uzun vadede pek çok bireyin şikayet ettiği konulardan biridir. Bu bozukluğu hayat sürdüren şahıslar süratli ve etkili bir çözüm arayışına girmektedirler. Peki, mide şişkinliği ve gaz sıkışmasına ne iyi gelir? İşte birtakım natural yöntemler…

Gaz sıkışması, mide-karın şişliğinin pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu sendromların altında yatan bir hastalık olabileceği gibi bir eksperden da yardım alabilmek gerekir. Uzun vadede pek çok bireyi rahatsız eden bu problemleri geçirmek amacıyla birtakım natural yöntemler de bulunmaktadır. Peki, bu yöntemler nelerdir?

Karın şişkinliğinin bulguları nelerdir?
Şişkinlik duygusunun beraberinde ek olarak bu bulguları yaşıyorsanız, karın şişkinliği hayata olasılığınız son derece yüksektir. Bu belirtiler:

Bağırsaklarda aşırı gaz oluşumu
Mide ağrısı
Tekrarlayan geğirmeler
Mideyi sıkı ve dolu dolu hissetme
Karnınızın içersinden gelen sesler
Ateş
Mide bulantısı ya da kusma
Tükenmişlik hissi


Karın şişkinliğine hangi gıdalar iyi gelir?
Şişkinliğe iyi gelen gıdalarden ilki yoğurttur. Vücudumuzdaki sıhhatli bakterileri artıran bu natural probiyotik, sindirimimizi hızlandırır ve karın şişkinliğinin azalmasına yardımcı olur. Bunun amacıyla; 1 su bardağı yalın yoğurdu günde bir defa tüketmeniz gerekir. Şişkinliğe iyi ileriki bir başka gıda de ananas suyudur. Ananas, antienflamatuar tespit edilen ve midedeki proteinleri parçalayarak sindirime yardımcı olabilen ‘bromelain’ olarak adlandırılan varlıklı bir enzim kaynağıdır. Mide şişkinliğinin azaltılmasını gerçekleştiren ananas suyunu aç karnına içmemeniz önerilir. Bunun amacıyla; 1 su bardağı ananas ve 1 su bardağı su gereklidir. Ananasları ve suyu karıştırdıktan sonra bu karışımı günlük olarak derli toplu bir şekilde tüketebilirsiniz.

Şişkinliğe iyi gelen gıdalarden biri de portakal suyudur. Portakalın içersinde tespit edilen natural lif ve asitler midenin pH civarını düşürür ve bu da sindirime yardımcı olur. Bunun amacıyla gereksiniminiz olan malzemeler; 1 ya da 2 adet portakal ve 1 su bardağı su gerekir. Portakalları ve suyu karıştırdıktan sonra bu suyu her gün derli toplu olarak içebilirsiniz.

 

Karın şişkinliği nasıl önlenir?
Karın şişkinliğini önlemek amacıyla birtakım yiyeceklerin tüketilmemesi gerekir. Bu gıdalar arasında; fasulye, gazlı içecek, lahana gibi yiyecekler yer alır ve gaz yapan bu yiyecekleri tüketmekten kaçınmanız gerekir. Yemek yerken ya da bir şeyler içerken hava yutmaktan kaçınmalısınız. Sigara ve alkol tüketmemelisiniz. Midenizin sindirebileceğinden daha çoğunu yememelisiniz. Mide şişkinliğinin gerisinde yatan bir başka sebep de kabızlıktır. Bunun amacıyla kabızlık probleminizi da tedavi etmeniz gerekir. Düzenli egzersiz yaparken, sıhhatli bir hayat tipinızın olması gerekir.

Karın şişkinliğini engel olan gıdalar tüketmeli ve bunu hayat tipi durumuna getirmeniz gerekir. Yoğurt, ananas, portakal gibi gıdalar mide şişkinliğinize iyi gelen gıdalar arasında yer alır. Sindiriminizi hızlandıracak bu gıdaları derli toplu bir şekilde tüketmeye özen göstermeniz gerekiyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
izmir escort