SON DAKİKA

Bilgininadresi

Ganglion Kisti Nedir?

Ganglion Kisti Nedir?
Bu haber 13 Aralık 2021 - 20:12 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ganglion Kisti Nedir? Cildin altında sıvı sızması sonucu beliren şişliğe ganglion kisti denir. Genellikle el bileğinin hemen üstünde oluşur fakat bazen el bileğinin alt tarafında, el parmaklarında veya ayağın üst kısımlarında da görülebilir. Bir tendon veya mafsal içine sızan sıvı birikmesi sonucu oluşur. Büyüklükleri bulunduğu yere, sızıntının şiddetine göre değişiklik gösterir ancak genel olarak fındık tanesi büyüklüğünde şişlikler yoğunluktadır.

Ganglion Kisti Nedir? Tedavisi ve Ameliyatı

Yapılan araştırmalar 20 ila 40 yaş aralığındakilerde hastalığın daha sık görüldüğünü ortaya koymuştur. Ayrıca kadınlarda erkeklerden üç kat daha fazla görülmektedir.

Ganglion Kisti Belirtileri:

  • El bilenin üstünde, altında, parmaklarda veya ayağın üstünde şişlik
  • Şişlikle birlikte oluşan ağrı (çoğu zaman ağrısızdır)

Teşhis için bir doktora gidilmelidir. Kesin teşhis koymak için bir röntgen filmi veya ultrason çekimine ihtiyaç duyulabilir.

Ganglion ciddi bir hastalık mıdır?

Genel olarak zararsızdır ancak bir tümör olma ihtimali de olabileceği ihmal edilmemeli ve bir doktora görünülmelidir. Genel olarak ağrısız bir rahatsızlık olsada bazen rahatsız edebilecek düzeyde ağrıya neden olabilmektedir. Ağrı çok rahatsız ederse doktorunuz küçük bir ameliyatı veya başka yöntemleri tavsiye edebilir. Ganglion kisti çoğu zaman tedaviye gerek kalmadan kendiliğinden iyileşir.

Ganglion Tedavi Yöntemleri ve Ameliyatı

Oluşan şişlikler çoğu zaman tedaviye ihtiyaç kalmadan kendiliğinden kaybolarak iyileşir. Bazı hastalarda ağrı şiddetli olabilir veya bilek hareketi kabiliyeti azalabilir. Bu durumda iğneli tedavi yöntemi veya ameliyatla tedavi yöntemi uygulanabilir.

Ganglion Tedavisi

Ganglion Tedavisi

İğneyle tedavi: Bu tedavide amaç şişliğe sebep olan sıvı basıncının düşürülüp dışarı atılmasını sağlamaktır. Doktorunuz şişlik üzerine iğne yardımıyla birkaç delik açar ve şişliğin üzerine baskı uygular, açılan deliklerden sıvı dışarı akmaya başlar. Bir başka yöntem de enjektör iğnesini şişliğe batırıp içindeki sıvıyı çekmekle gerçekleştirilebilir.

Ganglion Kisti Ameliyatı

İğneyle yapılan tedavilerden sonuç alınamadığı durumlarda ameliyata gerek duyulabilir. Ganlion ameliyatı lokal anesteziyle hasta bayıltılmadan yapılır. Yaklaşık 10-15 dakika kadar süren, tamamen ağrısız bir operasyonla şişlik oluşan bölge temizlenir.

Soru – Cevap:

Ganglion kisti neden olur?
Hastalığa neyin veya nelerin sebep olduğu bilinmiyor.

Ganglion kisti tekrarlar mı?
Tedaviye gerek kalmadan iyileşen veya iğneyle tedavi edilen kistlerin bir süre sonra tekrarlama ihtimali yüksektir. Ameliyatla yapılan tedavilerde ise bu oran çok daha düşüktür.

Hangi doktora gitmeliyim?
Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanına veya genel cerrahi bölümüne gidebilirsiniz.

Ganglion Kisti Ameliyat Ücreti Ne Kadar?
Bu soruya net bir cevap mümkün olmadığı için hastanelerden fiyat alabilirsiniz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA
izmir escort