Felç geçirmeden aylar önce ortaya çıkan belirti! Bu semptomu fark etmek hayatınızı kurtarabilir…

Sağlık

Felç ani gelişen hastalıklar arasında yer alsa da aylar öncesinde çeşitli belirtiler göstererek uyarı verebiliyor. Uzmanlar inmeye erken müdahale etmenin ölümcül sonuçlara karşı koruyabildiğini belirtiyor. Felç geçirmeden üç ay önce başlayan kısa süreli belirtilere karşı bilinçli olmak gerekiyor.

Vücutta meydana gelen kısa süreli sağlık sorunları önemsiz sanılarak geçiştirilebiliyor. Ancak bu sağlık problemleri kısa sürse de riskli hastalıkların uyarıcı işareti olabiliyor. Doktorlar, inme benzeri semptomların felç geçirmeden 90 gün kadar önce ortaya çıkabildiğini belirtiyor. Bu uyarı işaretleri, geçici iskemik atak (TIA) olarak adlandırılıyor. Felç belirtilerine benzeyen bu semptomlara ‘mini felç’ veya ‘uyarı darbesi’ de deniyor.

ÖNCEDEN UYARI VERİYOR

Dr. Ahmed Itrat’a göre felçten önce görülen bu semptomların tek farkı kalıcı bir nörolojik yaralanmaya yol açmamaları. Ancak bir TIA geçiren insanlar, takip eden günlerde veya haftalarda genellikle tam bir felç geçiriyorlar.

TIA BELİRTİLERİ NELERDİR?

NHS’ye göre beyne giden kan akışı geçici olarak kesildiğinde ‘mini felç’ meydana gelebilir.

Denge – Kişinin dengesinde değişiklikler veya denge kaybı olabilir.
Görme – Bulanıklık, görüş kaybı veya çift görme gibi görme değişiklikleri, dikkat edilmesi gereken şeylerdir.
Yüz – Yüz bir tarafa düşmüş olabilir, kişi gülümseyemeyebilir veya ağzı, gözü düşmüş olabilir.
Kollar – Kişi, bir kolundaki zayıflık veya uyuşukluk nedeniyle her iki kolunu da kaldıramayabilir.
Konuşma – Konuşmaları geveleyebilir veya bozuk olabilir. Kişi uyanık görünmesine rağmen hiç konuşamayabilir; onlara ne söylediğinizi anlamakta da sorun yaşayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir