Evde Organik Saç Boyası Nasıl Yapılır?

Evde Organik Saç Boyası Nasıl Yapılır?

Nasıl Yapılır?

Evde Organik Saç Boyası Nasıl Yapılır? hiç düşündünüz mü? Evet, bir kadınsanız kesinlikle düşündünüz. Hatta bir dönem belki yapmaya bile çalıştınız. Her neden başarılı olamadıysanız, bu yazımızdan sonra başarılı olmayı isteyeceksiniz. Çünkü bu konuda başarı, sağlık demek.

Değişen yaşam koşulları insanları her şeyin doğalını temin etmeye, kimyasaldan uzak durmaya sevk etmektedir. Beslenme ve sağlıklı yaşam alanında olduğu kadar güzellik ve bakım konularında da sağlıklı olduğu bilinen ev yapımı ürünler oldukça popüler halde geldi. Cilt bakım maskelerinden saç boyalarına kadar her türlü güzellik ve bakım ürününü kimyasal barındırmayacak şekilde evdeki doğal ürünlerle elde etmek mümkün. Böylece daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Bakımlı ve güzel görünüme önem veren kadınlar, artık doğal olan ve kimyasal içermeyen ürünlerden yana tercih kullanıyor. Cilt ve saç bakımı gibi alanlarda popüler hale gelen doğal yöntemler, kimyasal ürünlere alternatif olarak günlük hayatın rutini haline geldi. Kolay uygulanması, uzmanlık gerektirmemesi ve en önemlisi de herkesin rahatlıkla yapabilmesi doğal yöntemleri cazip kılıyor.

Evde Organik Saç Boyası Nasıl Yapılır?

Evde Organik Saç Boyası Nasıl Yapılır?
Evde Organik Saç Boyası Nasıl Yapılır?

Evde organik saç boyası yapımı da bu doğal yöntemler arasında yer almaktadır. Saç boyasının içeriğindeki yoğun kimyasalın aksine evde el yapımı ürünlerin içeriğinde hiçbir katkı maddesi yer almamakta olduğundan yan etkisi de bulunmayacaktır. Su, kına, ada çayı, karanfil gibi doğal ürünleri güzelce karıştırdıktan sonra bir süre kaynamaya bırakmak yeterlidir. Ardından içerisine siyah çay ilave edip süzüldüğünde işlem sona erer. Artık boyanın soğumasını bekleyip ardından gönül rahatlığıyla saçınıza uygulayabilirsiniz. Saçlarınıza doğal saç boyasını uyguladıktan sonra 2 saat bekleyip durulamanız sağlıklı bir saç boyası ile saçınızı boyamanız için yeterli olacaktır.

Kimyasal Saç Boyaları Saç Derisine Zarar Verir Mi?

Kimyasal saç boyalarının zararları bilinmektedir. Fakat özellikle kadınlar, maliyeti nedeniyle ya da bilmedikleri için bu kimyasal grubu saç boyalarını tercih edebilmektedir. Kimyasal saç boyasının içinde çok farklı kimyasal maddeler bulunur. Özellikle hassas cilde sahip kişilerde alerjik problemlerin yanında göz bölgesinde şişlik, saç diplerinde ve deride yaralar oluşturabilmektedir. Bu yaralarla birlikte doğal sonuç olan saç dökülmesi görülmektedir.

Doğal Saç Boyası Malzemeleri Nelerdir?

Evde doğal saç boyası yapımı oldukça avantajlı bir yöntemdir. Çünkü yoğun kimyasal maddeler içeren saç boyalarından sizi kurtarır ve saçlarınızın bakımını sağlar. Evde doğal saç boyası yapmak için pahalı ürünlere ihtiyacınız yok. Aktarlardan ya da bitkisel ürünler satan yerlerden temin edeceğiniz malzemelerle kolaylıkla saç boyanızı yapabilir ve uygulayıp saçlarınızın güzelliğine güzellik katabilirsiniz. Evde doğal saç boyası malzemeleri oldukçaçeşitlidir.

Saçlarınızı ne renge boyamak istiyorsanız ona göre dilediğiniz malzemeleri kullanabilirsiniz. Sarı saçlar için papatya, siyah saçlar için siyah çay, kahverengi saçlar için soğan kabuğu, kızıl saçlar için kına tercih edilebilir. Ayrıca saç rengini sabitleyen ceviz ve karanfil, beyazları kapatmaya yardımcı olan Türk kahvesi ve zeytinyağı da iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Organik Saç Boyası Yapımının Avantajları Nelerdir?

Evde doğal saç boyası yapımı avantajları oldukça fazladır. Saç bakım merkezinde ya da kuaförde saç boyası yaptırmak için kimyasallar ile fazlaca haşir neşir olmayı göze almak gerekir. Bu da sağlığı negatif yönlü etkilemektedir. Özellikle hassas bünyeye sahip kişilerde alerjik etkiye neden olabilmekte, içeriğindeki yoğun kimyasalların yarattığı koku hissizlik yaratabilmektedir. Kanserojen etkiye neden olduğu da bilinmektedir.

Saçların bakımlı ve güzel görünmesi adına yapılan boyama işleminin uzun soluklu olarak yapılması durumunda saçlarda cansızlık ve sönme gibi durumlar gözlenir. Oysa doğal yöntemlerle yapılan saç boyası uygulanan saçlar, diğer yönteme nazaran sağlıklı bir hal almaktadır. Sağlıklı ve güzel görünmeye zemin hazırlayan kimyasala alternatif yöntemler cildin yenilenmesini ve canlanmasını, saçların parlayıp alımlı görünmesini de sağlamaktadır.

Organik Saç Boyası Maliyeti Ne Kadardır?

Evde organik saç boyası yapmak oldukça basit bir işlemdir. aktardan veya bitkisel ürünlerin satıldığı herhangi bir yerden saç boyanızı yapacağınız malzemeleri temin etmek ve uygulamaktır. Bu açıdan evde doğal saç boyası maliyeti oldukça düşüktür. Ekonomik bir şekilde güzellik ve bakım rutininizi tamamlayabilir, kimyasala maruz kalmadan kendinizi yenileyebilirsiniz. Saçlarınızın uzamasını ve parlamasını da sağlayan doğal yöntemler sayesinde girdiğiniz ortamlarda kolaylıkla fark edilebilir, tüm gözlerin size doğru çevrildiğini hissedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir