SON DAKİKA

Bilgininadresi

Çocuklarda Krup Belirtileri ve Sinüzit

Çocuklarda Krup Belirtileri ve Sinüzit
Bu haber 10 Ekim 2021 - 20:11 'de eklendi ve 75 kez görüntülendi.

Çocuklarda Krup Belirtileri ve Sinüzit; Krup hastalığı ve Çocuklarda Sinüzit hakkında önemli bilgiler, tedavi yöntemleri ve dikkat edilecek bilgileri sizler için derledik.

Krup belirtileri ve krup öksürük tedavi yöntemi

Krup; bir çok sebeplerden meydana gelen larenjitlerde, yani gırtlak iltihaplarında görülen, boğuk ve havlar gibi bir öksürük ve solumada biraz güçlükle kendini gösteren bir hastalıktır. Krup’un muhtelif şekilleri vardır. Görünüşte Krup’un bu şekli nezle ve gırtlak hassasiyetinin birleşmesinden meydana gelir. En sık rastlanan ve en hafif olan spasmodik krup gece birdenbire başlar.

Çocuk gündüz tamamiyle sıhhatlidir veya çok hafif bir nezlesi vardır. Birdenbire krup tarzında şiddetli bir öksürük nöbetiyle uyanır, aynı zamanda güçlükle nefes alır. Bu durumla ilk defa karşılaştıysanız sizi çok korkutur. Fakat göründüğü kadar vahim değildir. Hangi çeşit krup olursa olsun derhal doktoru çağırmalısınız veyahut çocuğu derhal hastaneye götürmelisiniz.

Doktor gelinceye kadar yapılacak âcil tedavi havayı ılık ve rutubetli tutmaktır. Küçük bir oda şayanı tercihtir, çünkü daha çabuk buharlandırılabilir. Oda buharla doluncaya kadar odayı buharlandırmaya devam, ediniz. Eğer buharlandırmak için tertibatınız yoksa çocuğu mutfağa götürerek ocağın üzerinde kaynayan suya yakın tutunuz.

Çocuk ılık rutubetli havayı teneffüs ettiği zaman krup süratle iyileşmeye başlar. Bu esnada yatağının bulunduğu oda ısıtılmalı ve havası rutubetlendirilmelidir.

Krup belirtileri devam ettiği müddet büyüklerden birisi uyanık kalmalı, birkaç gece çocukla beraber aynı odada yatmalıdır.

Krup’un başka bir sebebi de gırtlak difterisidir. Bu hastalıkta; tedricen artan ses kısıklığı, öksürük, nefes darlığı ve hafif ateş vardır. Burada da çocuk derhal doktor aracılığı ile görülmelidir.

Çocuklarda sinüzit

Çocuklarda Krup Belirtileri ve Sinüzit

Çocuklarda Krup Belirtileri ve Sinüzit

Sinüsler burnu saran kemikler içindeki boşluklardır. Her sinüs küçük bir delik vasıtası ile burnun içiyle iştirak eder. Maksillar sinüsler yanak kemikleri içindedir. Frontal sinüsler alında, hemen kaşların üzerindedir. Etmoid sinüsler burnun iç kanallarının üzerindedir. Sfenoid sinüsler ise geride burun kanallarının arkasındadır. İlk yaşlarda maksillar ve etmoidal sinüsler kâfi derecede tekâmül ettiklerinden ancak bunlar iltihaplanırlar. Altı yaşından sonra frontal ve sîenoidal sinüsler tedricen tekâmül ederler. Burunda uzun süren ve şiddetli bir nezle olduğu zaman, iltihap buradan müteaddit sinüs boşluklarına yayılır. Sinüs enfeksiyonları ekseriya basit bir nezleden daha uzun sürerler. Kapalı olduklarından buralardan ifrazat iyi akmaz.

Çocuklarda sinüzit neden olur?

Sinüzit çok hafif olabilir ve kendini, burnun arkasında boğaza inen müzmin bir cerahat akıntısı şeklinde gösterir. Bazen çocuk yatağında yatarken veya sabah kalkınca öksürüğe sebep olur. Diğer taraftan sinüzit yüksek ateş ve ağrı ile şiddetli seyredebilir. Doktor sinüzitten şüphelendiği zaman bazen röntgen veya karanlık odada sinüslerden ışık geçirerek araştırır. Vakaya göre burun damlaları, kompres veya ilâç gibi değişik tedavi usulleri kullanır.

Çocuklarda sinüzit Tedavisi

Doktorun takip ettiği spesifik metot ne olursa olsun çocuğun umumi bakımının mühim olduğu unutulmamalıdır. Sinüzit nezlenin sadece daha ilerlemiş ve muannit şeklinden başka bir şey değildir. Bu itibarla nezlede olduğu gibi çocuğu evde mütecanis olarak ısıtılmış bir odada tutmakla tedavisine yardım edilebilir.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA