SON DAKİKA

Bilgininadresi

Çocuğumun Karnesi Çok Kötü, Ne Yapmalıyım?

Bu biyografi 06 Ocak 2022 - 5:51 'de eklendi ve 47 kez görüntülendi.
Çocuğumun Karnesi Çok Kötü, Ne Yapmalıyım?

Çocuğumun Karnesi Çok Kötü, Ne Yapmalıyım? Değerli Veli, Öncelikle, bu yaşamda her şeyin karneden veya nottan ibaret olmadığını belirtmek isterim. Elbette ki karne meselesini tamamen boş verin, görmezden gelin demiyorum; ancak haddinden fazla da önemsemeyin. İnsanın çocuğunun başarısız olması, karne notlarının kötü olması, doğal olarak her anne babayı üzer, üzmelidir de…

Çocuğumun Karnesi Çok Kötü, Ne Yapmalıyım?

Klasik bir sözdür; ama yine de kullanmak istiyorum. ”Ortada bir problem varsa, o problemi çözmenin ilk yolu, problemin kaynağını tespit etmektir.” Peki, siz çocuğunuzun karnesinin neden kötü olduğunu düşündünüz mi hiç? Kendinizi sorguladınız mı? Sorunu sadece çocuğunuzda mı görüyorsunuz yoksa kendinize de öz eleştiri yapıyor musunuz?

Çocuğunuzun Başarısızlığı Sizden Kaynaklanıyor Olabilir?

Bir çocuğun eğitimi, okulda başlamaz. İlk ve temel eğitim aile ortamında başlar. Çocuğunuzun dünyaya geldiği ilk günden itibaren bu eğitim başlar ve sizinle yaşadığı müddetçe de devam eder. Çocuğunuzun okul yaşamından önce iyi eğitildiğini düşünüyor musunuz? Ona öğrenme ortamları oluşturdunuz mu? Bir şeyler başarmanın tadını ona yaşattınız mı? Onun beynini ve yüreğini geliştirecek oyunlar oynadınız mı? Onunla güzel vakit geçirdiniz ve onunla oynadınız mı? Kendi başına da bir şeyler başarması için teşvik ettiniz mi?

Tüm bunları yaptıysanız, kuvvetle muhtemeldir ki çocuğunuz başarılı… Ancak bu yazıyı okuduğunuza göre, şayet elinizi de vicdanınıza koyduysanız, yukarıda belirttiklerimin tamamını veya büyük bir kısmını yapmadınız.

Çocuklarda öğrenme isteği henüz küçük yaşlarda başlar. Bunu gerçekleştirmenin biricik yolu da çocuğu sürekli teşvik etmek ve yaptığı işi takdir etmektir. Siz de hala geç kalmadıysanız, başka çocuklarınız varsa veya olacaksa, bunları aklınızın bir köşesine yazın.

Çocuğunuz Çok mu Özgür, Sürekli Dışarıda mı?

Hiç konuşmadığım, tanışmadığım halde, mahallede tanıdığım birçok çocuk var. Evimin hemen bitişiğindeki parktan tanıyorum bu çocukları; zira hep oradalar. O kadar çok dışarıdalar ki kendi aralarındaki muhabbetlerden çoğunu tanır oldum. Bazen düşünüyorum: Bu çocukların ailesi yok mu, bu çocukların ödevleri, dersleri, sorumlulukları yok mu? Tabii ki var. en azından ailelerinin olduğunu biliyorum. Çünkü genellikle yemek saatlerinde annelerinin bir sokak öteden ”Keriiiim, gel de yemeğini ye!” dediğini duyuyorum. Kadının çocuğuna verdiği değer, yemek yedirmekten ibaret.

Bu çocukların bu haliyle başarılı olmaları imkansız. Gerçi ben başarıyı geçiyorum, insan olmaları bile çok zor. Sokakların halini hepimiz biliyoruz. Ne pislik varsa dışarıda. Çocuklarımızı sürekli dışarı salarak onları her türlü pisliğe süreklemiş oluyoruz ama bundan haberimiz yok.

Bu nedenle, sizin de çocuğunuz dışarıda çok zaman harcıyorsa, bunu engelleyin. Çocuğunuzu evde tutmanın yollarını arayın. Onu çalışmaya, sorumluluklarını yerine getirmeye teşvik edin.

Çocuğu Başarısız Ailelere Öneriler

  • Çocuğunuzu sevin ve onunla ilgilenin.
  • İnsan olmanın her şeyden önemli olduğunu anlatın.
  • Hayvanları ve doğayı sevdirin, çocuğunuza merhamet duygusu aşılayın.
  • Küçük başarılarını bile takdir edin, ödüllendirin, onu teşvik edin.
  • Hoşuna gideceği kitaplar alarak, okumasını sağlayın.
  • Başaramadığı bir iş olduğunda azarlayıp sinirlenmeyin. Onun yerine, ona güvendiğinizi, azmederse yapacağını, bir insan bir şey isteyip de emek verdiğinde mutlaka o şeyi başaracağını anlatın.
  • Dışarıya çıkma süresini ve zamanını belirleyin.
  • Komşunun çocuğu ile veya kardeşi/ablası/abisi ile kıyaslamayın.
  • Okulunu ve öğretmenlerini sık sık ziyaret edin.
  • Ödevleri ile ilgilenin.
  • Onu etkileyecek güzel filmleri araştırın ve izletin.
  • Maddi imkanlarınız dahilinde dışarıda beraber vakit geçirin.
  • Arkadaşlarını araştırın, gerekirse bazıları ile iletişiminin kopmasını sağlayın.
  • Her isteğini yerine getirip onu şımartmayın.
  • Liseden önce kendisine cep telefonu almayın.
  • Zamanını internette çok harcıyorsa mutlaka kısıtlayın.
Çocuğumun Karnesi Çok Kötü, Ne Yapmalıyım?

Çocuğumun Karnesi Çok Kötü, Ne Yapmalıyım?

Tüm bunları yaptığınız halde, çocuğunuzun karnesi hala kötüyse, yapacak bir şey yok. Unutmayın ki her çocuk aynı değildir. Belki de sizin hiç tahmin etmediğiniz başka yetenekleri vardır, bu yetenekleri onu gözlemleyerek ve deneyimler yaşatarak öğrenebilirsiniz.

Çocuğunuza insan olmayı öğrettiyseniz ne mutlu size. İnsan olsun, varsın tüm notları zayıf olsun. O çocuk baş tacıdır…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
DİĞER BİYOGRAFİLER
SON DAKİKA