Buzlukta Portakal Saklama ve Meyve Suyu Yapımı

Buzlukta Portakal Saklama ve Meyve Suyu Yapımı

Nasıl Yapılır?

Buzlukta Portakal Saklama; Yazın meyve suyu olsun diye buzlukta portakal saklamak akla gelen en serinletici bilgidir belki. Buzlukta portakal saklayıp yazın lezzetli portakal yiyebileceğimizi sanmayalım. Çünkü portakal don olayından zarar gören bir meyvedir. Bazen pazardan yada manavdan portakal aldığımızda kuru portakalla karşılaşırız, işte bu don görmüş bir portakaldır.

Buzlukta Portakal Saklama

Eğer amacımız yazın portakal yemek değilde portakal suyu içmek ise şimdi buzlukta portakal nasıl saklanır bakalım.

Yaz İçin Buzluktan Portakal Suyu

Buzlukta Portakal Saklama ve Meyve Suyu Yapımı
Buzlukta Portakal Saklama ve Meyve Suyu Yapımı

Buzluktan çıkardığımız portakal yenebilecek kadar lezzetli olmasada portakal suyu için çok iyi olacaktır. Yazın sıcak havalarda serin bir portakal suyu kim içmek istemezki. Üstelik kendi yaptığınız meyve suları hazır meyve sularından çok daha sağlıklıdır. Dışardan aldığımız meyve sularının içinde hangi katkıların olduğunu ve hangi durumdaki meyvelerden yapıldığını bilemiyoruz. Bu yüzden kendi imkanlarımızla hazırladığımız güvenilir meyve suyumuzu hazırlayalım.

Portakallarımızı yıkayıp dilimleyip buzdolabı poşetlerine hava almayacak şekilde koyuyoruz. Eğer portakalın kabuğu kalınsa dış kısmından biraz sıyırıp öyle koyuyoruz. Portakalın kabuğu inceyse yıkayıp dilimlere ayırıp koymamız yeterli olacaktır.

Yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte serin bir portakal suyu içmek için buzluktaki portakallarımızı çıkarıp sıkabiliriz. İçine isteğe göre bir küp buz atabilirsiniz. Dilerseniz limon sıkarak karışım elde edebilirsiniz.

 

Portakal Suyu İçin Meyve Suyu Fabrikası

Buzlukta Portakal Saklama ve Meyve Suyu Yapımı
Buzlukta Portakal Saklama ve Meyve Suyu Yapımı

Meyve sularının çürümüş yada zarar görmüş meyvelerden yapıldığına dair söylentiler duymuşsunuzdur. Her ne kadar gözümüzle bunu görmesekte tahmin edilecek bir durumdur. Zaten çiftçiler ürünleri zarar gördüğü zaman bunları meyve suyu fabrikalarına ucuzdan satarlar. İnternette küçük bir araştırmayla bunu keşfedebilirsiniz. Özellikle de portakal gibi narenciye ürünleri don olayından çabuk zarar görür. Zarar gören ürünler bazı esnaflar tarafından satılsada büyük çoğunluğu meyve suyu fabrikalarına satılır.

 

Portakal Ağacı ve Don Olayı

Buzlukta Portakal Saklama ve Meyve Suyu Yapımı
Buzlukta Portakal Saklama ve Meyve Suyu Yapımı

Narenciye türleri dediğimiz portakal, greyfurt, mandalina ve greyfurt gibi meyveler don olayından çabuk zarar görür. Hava sıcaklığının sıfırın altına inmesi don olayını ortaya çıkarır. Narenciye de dediğimiz bu turunçgiller sulu meyveler olduğu için dondan çabuk zarar görüyor. Çünkü su donduğu zaman hacmi genişler. Bu durumda da sulu meyve olan portakalın içindeki su donunca genişler ve portakalın hacmi genişler. Hacmi genişleyen portakalın bütün hücre bağları gevşer ve yapısı bozulur. Buzlanmış olan portakal buzu çözülünce kavgadan çıkmış gibi bir hal alır. Bu portakal artık yapısı değişmiş suyu azalmış bir hal alır.

Don olayından sadece portakal değil portakal ağacı da zarar görür. Narenciye türü ağaçların don olayına karşı mukavemetleri zayıftır. Bu türden bitkiler sıcak iklimi ve don olayının görülmediği iklimleri tercih eder. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgesi narenciye üretiminde önde gelir. Doğu Karadeniz’in kıyı kesimlerinde don olayının görülmediği yerlerde de narenciye yetiştirilmeye başlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir