Benchmarking Nedir?

Benchmarking Nedir?

Bilgi

Benchmarking Nedir? Benchmarking, bir işletmenin performansını artırabilmek için, kendisinden daha üstün performans gösteren işletmeleri incelemesi, onların yöntemleriyle kendi yöntemlerini kıyaslaması ve ortaya çıkan sonuçları kendi bünyesinde uygulamasıdır.

Benchmarking Nedir?

Benchmarking kıyaslama demektir. Dört çeşit benchmarking bulunmaktadır.

1- İç Kıyaslama

Firmanın kendi içindeki benzer görevleri ya da benzer süreçleri kıyaslamasıdır. Örneğin bir marka içi farklı bisküvi çeşidi üretmektedir. Bu bisküvilerin maliyetlerini ve satışlarını kıyaslamaktadır. İki bisküvi çeşidi de kendi markası bünyesinde olduğundan iç kıyaslama yapmış olacaktır.

2- Rekabetçi kıyaslama

İşletmeler ister istemez aynı pazarlarda faaliyet gösterebilirler. İşte pazarda işletmeden daha iyi faaliyet gösteren rakip firma ile yapılan kıyaslamadır.

3-Rekabet dışı kıyaslama

Burada da işletme rakipleriyle değil ama benzer süreçleri yaşadığı firmalar ile kendini kıyaslamaktadır. Bankanın havayolu şirketindeki bilet sırasına bulduğu çözümlerle kendini kıyaslaması ve elektronik sıra sistemi oluşturması buna örnektir.

4- Türdeş kıyaslama

İşletmenin aynı ürünü üreten diğer rakip lider firmalarla kendini kıyaslamasıdır. Rakip firmaların üretim sistemlerinde aynı yolu geçmeden nasıl aynı sonucu elde ettiğine odaklanır. Örneğin iki işletme de meyve suyu üretmekte olsun. Birisi işçilerine tek tek sıktırırken diğeri özel makineler kullanmakta ve daha karlı çıkmaktadır. İşte aynı sürece dahil olmadan aynı ürünü çıkaran bu işletmeler arasındaki kıyaslamadır.

Örnek Edinme Süreci

Öncelikle örnek edinilecek konu belirlenir. Daha sonra kimin örnek edinileceği belirler. Seçilmiş olan konuyla alakalı gerekli veriler toplanır. Toplanmış olan bu veriler bilgiye dönüştürülerek analiz edilir. Son olarak da örnek edinme süreci hayata geçirilir. Örnek edinmenin 5 aşaması vardır

1- Tersine Mühendislik

Bir ürünün alınıp en ufak parçasına kadar ayrıştırılıp incelenmesidir.

2- Rekabetçi Örnek Edinme

Rank Eorox tarafından bulunan bu modelin dayandığı esas nokta rakiplere karşı strateji geliştirme üzerine odaklanmıştır.

3- Süreçlerde Örnek Edinme:

Rekabet içinde olunmayan, kendi sektöründe başarılı ama başka alanda faaliyet gösteren işletmelerin başarılı yönlerinin alınarak işletmenin bunu kendi alanına uyarlama çabasıdır.

4- Stratejik Örnek Edinme

İşletmenin bir fonksiyonunu ya da hepsini değiştirmesine dayanan bir örnek alma biçimidir.

5- Küresel Örnek Edinme

İşletmenin var olan çalışmaları önceden incelenir. Global çapta bütün faktörleri göz önüne alınır ve örgüte katkıları ortaya konulur. Daha sonra işletmenin amaçlarına hizmet etmeyen faktörler bu süreçten çıkartılır. Tüm bu işlemler sonucu oluşan örneklemeye küresel örnek edinme denir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir