Aft Nedenleri ve Çözümleri

Aft Nedenleri ve Çözümleri

Genel

Aft Nedenleri ve Çözümleri; Ağız içerisinde görülen ağrılı ülsere aft adı verilmektedir. Aftın diğer adı da aftöz ülser olarak bilinmektedir. Ağzın içerisinde oluşan bu yara kırmızı oval sınırlı yaralar şeklinde görülmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılmış olan bir araştırmaya göre nüfusun yaklaşık olarak üçte biri hayatının mutlaka bir döneminde aft ile karşı karşıya kalmaktadır.

Bu araştırma içerisinde öğrenilen bilgilerden bir tanesi de kadınlarda erkeklerden daha fazla aft görülüyor olmasıdır. Bu yaralar genellikle dudak yeme, darbe alma ve yanak ısırma nedenleri ile meydana gelmektedir. Özellikle diş teli takan insanların sürekli olarak aft çıkarması oldukça normaldir. Diş teline alışmamış olan ağızda sürekli olarak yaralar meydana gelmekte ve kişileri ciddi anlamda rahatsız etmektedir.

Aft Nedenleri ve Çözümleri

Aft nedenleri arasında ayrıca ağız bakımını etkili bir şekilde yapmamak da mevcut olabilmektedir. Ayrıca bazı vitamin ve mineral eksikliklerinin de bu yaralara neden olduğu söylenmektedir. Bazı diş macunları ile gargara suları da aft oluşumunda rol oynayabilmektedir.

Aft yaralarının en fazla görüldüğü zaman ergenlik çağıdır. Ergenliği takip eden 4-5 senelik süreçte de bu yaralar ile karşılaşmak mümkündür. Aft yaraları bulaşıcı özellik taşımamaktadır. Bulaşıcı olmayan bu rahatsızlığı tedavi etmek de günümüzde oldukça kolaydır. Öncelikle aft yaraları için evde birçok tedavi yöntemi uygulanabilir. Tuzlu su ile ağız çalkalama bu yöntemlerin en başında gelmektedir. Tuzun yanı sıra karbonatın da bu hususta oldukça etkili olduğu bilinmelidir. Bu maddeler ile yapılan gargaralar sayesinde aft yaralarından kısa bir süre içerisinde kurtulmak mümkündür.

Doğal Yöntemler

Doğal yöntemlerin yanı sıra aft çözümleri hususunda tıbbi yollara da başvurmak mümkündür. Günümüzde her eczane aft yaraları için üretilen merhemlerin satışını gerçekleştirmektedir. Bu merhemler düzenli olarak kullanılarak aft yaralarının yok olması sağlanabilir. Bunun yanı sıra özel antiseptik içerikli ağız gargaraları ve gümüş nitrat uygulamaları da aft çözümü hususunda tercih edilebilir. Ancak tıbbi yolla aft sorununu çözmek isteyen kişiler bunu mutlaka bir eczacı ya da doktor kontrolünde gerçekleştirmelidir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar doğabilecek ve en önemlisi aftın daha da kötüleşmesi sağlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir