SON DAKİKA

Bilgininadresi
AdanasporAkhisar BelediyesporAlanyasporAntalyasporBeşiktaşBursasporÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGaziantepsporGençlerbirliğiİstanbul BaşakşehirKardemir KarabüksporKasımpaşaKayserisporKonyasporOsmanlı SporTrabzonspor

4 Yaş Çocuk Gelişimi

Bu haber 14 Nisan 2022 - 20:17 'de eklendi ve kez görüntülendi.

4 Yaş Çocuk Gelişimi; 4 yaş önemli bir dönemdir, anne ve babanın tutumu çocuğunuzun kişilik oluşumunda büyük rol oynar. Karşınızda çok daha hareketli bir çocuk var artık.

Çocuğunuzun kelime sayısı 1500 lere ulaşmıştır ve bu git gide artacaktır.

Bu dönem çocukları karşınıza geçip size hikayeler anlatmaya ve birbiri ile bağlantılı cümleler kurar. Rüyalarını anlatabilirler.  Hayal dünyası çok gelişmiştir.

4 Yaş Çocuk Gelişimi

Kendine güveni ciddi anlamda artmıştır. Artık sadece soru sormazlar , sizin sorduğunuz sorulara da cevap vermeye başlamışlardır.

Yaşıtları ile birlikte oyun oynamaktan çok zevk alamaya başlarlar. Arkadaşlarının davranışlarından etkilenmeye başlamıştır.

Anne ya da babayı kıskanmaya başladıkları bir dönem içine girmişlerdir.

Sizinle konulurken onu dinleyin, ciddiye alındığını hissetmesi önemlidir.

Öfkelendikleri zaman bununla başa çıkmasını öğretin. Size yada bir başkasına vurma davranışı göstermeye kalkarsa, sizin ya da bir başkasının vurulmak için olmadığını üzerine basa basa söyleyerek öfkesini bir minder, hacıyatmaz gibi bir şeye yönlendirmeyi sağlayın. Ona her zaman iki seçenek sunun ki kendisi karar vermiş gibi hissetsin. Ben vurulmak için değilim, ya yastığa ya da hacı yatmaza vurabilirsin… gibi

Yaptığı resim, hamur vs herhangi bir şeye “çok güzel olmuş” demeyin. “tam da istediğin gibi yapmışsın” gibi yaklaşımlarda bulunun. Çok güzel olmuş demek onun hayal gücüne ket vurmanıza yol açacaktır.

Arkadaşları ile sık bir araya getirmeye çalışın. Bu sosyalliğini arttıracaktır.

4 yaş Çocuklarında Beslenme  

Artık büyüdü, siz ne yerseniz o da yiyebilir. Çocuğunuz yemek yemek istemiyorsa onu zorlamayın. Bırakın eninde sonunda yiyecektir.  Önemli olan her şeyden az da olsa yemesi ve ihtiyacı olan vitamin, mineral, lifleri… almasıdır.

Etiketler :
SON DAKİKA
izmir escort