2 Yaş Çocuk Gelişimi

2 Yaş Çocuk Gelişimi

Anne & Çocuk

2 Yaş Çocuk Gelişimi; Çocuğunuz artık 2 yaşında.. 2 yaş çocuğunda “hayır” kelimesi en sevdiği kelimelerden biri haline gelir. Sınırlarınızı çok zorlayan, inatlaşan  ve sürekli sizi reddeden bir çocuk var artık karşınızda. Buna 2 yaş sendromu ( Terrible Two) adı verilir.

Neden sürekli aileleriyle inatlaşır peki çocuklar? Nasıl başa çıkmak gerekir?

Genellikle uzmanlar bu sendromun 18 aylıkken başlayıp 42.aya kadar devam edebildiğini söylemektedir. Çocuklar kendine söyleneni yapmak istemez ve kendi isteklerini kabul ettirmek isterler. Artık karşınızda istediğinizi yapan bebeğiniz yerine ne söylerseniz hayır diyen bir çocuk vardır.

Bunun sebebi artık çocuğunuzun özerklik istemesidir. Çocuk bu dönemde istediği her şeyi elde etmek ister. Bu bir geçiş dönemdir. Sabırlı olmanızda yarar var. Bu abartılı tepkilerin tümü yaşının bir gereğidir ve sonsuza dek sürmeyecektir.

Çocuğunuza bu dönemde  keşfetmesi için fırsatlar verin. Öğrenmesi, deneyim kazanması için hayır diyerek sınır koymak yerine ona destek olmak onun zihinsel gelişimine destek olacaktır. Çocuğunuza engeller koymak onu daha sinirli ve daha inatçı yapacaktır.

2 Yaş Çocuk Gelişimi

Özellikle bu dönem çocukları tam anlamıyla konuşamadıkları için istediklerini de net olarak dile getiremezler ve bu onları daha da agresif yapar. Anlaşılmadığını gördüğünde ağlama krizine girebilir, kendini  yere atabilir, bağırabilir. Bu durumda  çocuğunuza karşı anlayışlı ve sabırlı olmaktır. Siz de agresif davranışlar gösterirseniz durumu daha da kötüye götürmekten başka bir şey elde etmmiş olacaksınız.

Peki bu dönemle nasıl başa çıkabilirsiniz.

Unutmayın ki o bir çocuk… o sizinle inatlaşsa bile siz inatlaşmayın. Bu bir dönem unutmayın. Geçecek!

Yapmasını istemediğiniz bir davranış söz konusu ise kızma, ceza verme, engelleme yerine ilgisini ayrı yöne çekin.

İlgiyi başka yöne çekmenin işe yaramadığını gözlemliyorsanız, onu görmezden gelip siz başka yöne yönlenin. Bir süre sonra susup normale döndüğünüz göreceksiniz.

En önemlisi de her iki ebeveynin de aynı birlikte hareket etmesidir. Farklı davranışlar gösterirseniz çocuğun kafası karışacaktır.

Bunları denediniz ve olmuyor ve gerçekten kendinizi çaresiz hissediyorsanız biz uzmana danışmanızı öneririz.

2 yaş Çocuklarında Beslenme  

2 Yaş Çocuk Gelişimi
2 Yaş Çocuk Gelişimi

Çocuğunuzla ailecek masada yemek yiyebilirsiniz. Nasıl ve ne kadar yiyeceğine karışmayın. Bırakın kendisi yemeye çalışsın. Döksün, dağıtsın, az yesin ama kendisi yesin. Sizi rol model alacağını asla unutmayın. Siz ne yerseniz o da onu görecektir. Zararlı alışkanlıklarınız varsa ( kola, şekerleme… ) onun yanında yapmamanızı öneriyoruz.

2 yaş çocuğu ne yapabilir:

  • Parmak ucunda yürüyebilir
  • Çok hareketlidir
  • Yanında durarak yavaş yavaş merdivenleri inip çıkmasına izin verebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir